برای خیلی ها هنوز دیر  نیست

برای پدری که بنزین را روی دخترش ریخت و  او را چسباند به بخاری تا زنده زنده بسوزد، دیر است خواندن این یاد داشت...

برای پسری که سر پدرش را با کارد کند آشپزخانه برید هم دیر است، برای شوهری که همسرش را با بالش خفه کرد و ...

برای خیلی از آنها که روی تخت بیمارستان خوابیده اند و مغزشان پوسیده دیر است یا آنها که پرستارها دست هایشان را با دستمال به میله های تخت بسته اند تا خودشان یا دیگران را نکشند، دیر است یا آنها که ساکنان کم سن و سال قبرستان شده اند و زیر خاک خوابیده اند.
برای خیلی هادیر است این یادداشت؛ گرچه روزگاری که دیر نبود هم نوشتیم و گفتیم و آنها نخواندند و نشنیدند، اما برای خیلی ها هم هنوز دیر نشده است. خیلی ها هنوز این راه را شروع نکرده اند، خیلی ها هم در ابتدای راهند و آنقدر جلو نرفته اند که نتوانند برگردند.شکارهای شیشه را می گویم؛ همان ها که براساس پژوهش ها، دو سال پس از آغاز مصرف شیشه، از هر 10نفرشان، هشت نفر حتما می میرند؛ همان ها که گفته می شود پس از شش ماه مصرف شیشه،آسیب های جبران ناپذیری به مغزشان می رسد و سبب ساز جنون و مرگشان می شود.
آنها نمی دانند یا باور نمی کنند که مافیای مواد مخدر از سال ها پیش آنها را نشان کرده و درباره شان مطالعه کرده است و به همین خاطر چوب حراج به شیشه زده است و آن را از کیلویی 80 میلیون تومان در اوایل دهه 80 به کیلویی دو میلیون تومان در ماه های اخیر رسانده است و برای تبلیغات دروغ درباره اش، مثل ریگ پول خرج می کند.
همان تبلیغاتی که به ورزشکارها قول کاهش وزن سریع و انرژی بی حد داده اند، به جوان هایی که اهل ورزش نبوده اند قول افزایش میل جنسی و شادی که همیشه در حسرتش بوده اند و به زن ها و دختران جوان قول مانکن شدن را.
همان تبلیغاتی که روزگاری در خلأ اطلاع رسانی و اعلام خطر، به باشگاه های ورزشی و آرایشگاه ها هم رسید و در گوش مشتری های آینده شیشه دروغ گفتند که این ماده اعتیادآور نیست و می تواند جایمخدرهای خطرناک دیگر را بگیرد؛ همان تبلیغاتی که به مشتری هایشان چشم بند زدند تا جان کندن مصرف کنندگان کهنه کار شیشه را نبینند.
ما سال هاست درباره شیشه می نویسیم و هشدار می دهیم، به شما گفته ایم که جنون و بدبینی می آورد و به همین دلیل معتادانش، خبرسازهای صفحات حوادث روزنامه ها می شوند، به شما گفته ایم که هنوز روش درمانی معینی برای درمانش وجود ندارد و شیوه ماتریکس (شیوه درمانی بر پایه تغییر سبک زندگی با هدف ایجاد تغییرات رفتاری معتادان در طولانی مدت) نیز که در خیلی از مراکز ترک اعتیاد استفاده می شود، منطبق بر مشابه استانداردش که در کشورهای دیگر به کار می رود نیست، ما به شما خیلی از حقایق را گفته ایم، اما....
شیشه بیداد می کند، شکارهایش را دیوانه می کند، رنج می دهد و می کشد. ما هشدار می دهیم، می گوییم، می نویسیم، فریاد می زنیم، برخی می شنوند و خیلی ها هم نمی شنوند، اما می دانید نکته غم انگیز کجاست؟ خیلی از آنهایی که شکارهای بالقوه شیشه محسوب می شوند، اصلا اهل روزنامه خواندن نیستند و صدای ما به گوششان نمی رسد و هشدارهایمان را نمی بینند و بی خبر می مانند و به همین خاطر است که می گوییم حالا دیگر به جایی رسیده ایم که باید هشدارهای مربوط به شیشه را از صفحات روزنامه ها و خبرگزاری ها بیرون بکشیم و به اندازه خیلی از اخبار زرد که هر روز و هر ساعت از دهان ها به گوش ها و از گوش ها به دهان ها می رسند، تکرارشان کنیم.
فکرش را بکنید اگر هر کدام از شما که این یادداشت را می خوانید به یک نفر که گمان می کنید در خطراعتیاد به شیشه است خطر را گوشزد کنید، امروز هزاران هزار هشدار رد و بدل می شود؛ هزاران هزار هشداری که شاید یکی شان، زندگی جوانی را عوض کند.


.: Weblog Themes By SlideTheme :.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو